Problēmas ar piegādes ķēdēm

342 uzņēmumi ir minējuši terminu "piegādes ķēdes" trešā ceturkšņa pārskatos, kas ir krietni virs piecu gadu vidējā rādītāja (178). Turklāt, tas ir lielākais kopējais S&P 500 uzņēmumu skaits, kas ceturkšņu pārskatos ir minējuši terminu "piegādes ķēdes", kopš 2010. gada.

Avots: Highest Number of S&P 500 Cos. Citing “Supply Chain” on Q3 Earnings Calls in Over 10 Years (factset.com)


2020. gada pirmajā ceturksnī piegādes ķēdes, globāli, tika destabilizētas. Lieki piebilst, bet tās joprojām ir apgrūtinātas, un tiek prognozēts, ka situācija īsti neuzlabosies tuvākajā laikā un problēmas turpināsies arī 2022. gadā.


Loģiskais jautājums - ko tas nozīmē treideriem un investoriem? Vai pastāv varbūtība ģenerēt augstas kvalitātes treidinga un investīciju idejas, kas balstās uz situāciju ar piegādes ķēdēm? Ir jāsaprot, ka parasti, kad finanšu tirgus dalībnieki vairumā piekrīt vai nepiekrīt kādai konkrētai lietai, problēmai, trendam vai tendencei, tas jau ir atspoguļots cenās.

Avots: Nasdaq Data Link


ISM PMI piegādātāju piegāžu indekss, kas atspoguļo piegāžu veiktspēju (jo augstāks ir indekss, jo lēnākas ir piegādes) no izejvielu piegādātājiem līdz ASV ražošanas nozares uzņēmumiem, jau vairāk kā pusotru gadu ir krietni virs ilgtermiņa vidējā rādījuma (52.6%). Oktobrī 52.5% no ISM PMI aptaujas respondentiem ziņoja, ka piegādes ir lēnākas, un tikai 1.4% no respondentiem ziņoja, ka piegādes ir ātrākas.

Avots: Nasdaq Data Link


ISM NMI piegādātāju piegāžu indekss, kas atspoguļo piegāžu veiktspēju (jo augstāks ir indekss, jo lēnākas ir piegādes) no nepieciešamo izejvielu piegādātājiem līdz ASV pakalpojumu nozares uzņēmumiem, arī jau vairāk kā pusotru gadu ir krietni virs ilgtermiņa vidējā rādījuma (53.4%). Oktobrī 52.6% no ISM NMI aptaujas respondentiem ziņoja, ka piegādes ir lēnākas, un tikai 1.3% no respondentiem ziņoja, ka piegādes ir ātrākas. Vērts piebilst, ka oktobrī ISM NMI piegādātāju piegāžu indeksā bija straujākais kāpums šī gada laikā (+6.9%).


Tātad, kopš iepriekšējā gada marta un līdz pat šodienai, situācija ar piegādes ķēdēm ir bēdīga. Visi (visi profesionāļi) to zin, attiecīgi šī informācija jau ir atspoguļota cenās. Tieši tāpēc, attiecībā uz ideju ģenerāciju, visticamāk, peļņas varbūtība idejām, kuras balstās uz problēmām ar piegādes ķēdēm, varētu būt zema.

Avots: TradingView.com


Visvairāk terminu "piegādes ķēdes" Q3 pārskatos citēja industriālā sektora uzņēmumi, saskaņā ar FactSet. XLI cenas grafiks liecina, ka, $107.50 varētu būt pretestības līmenis, un uz doto brīdi neliela korekcija vai īstermiņa panika sektorā ir iespējama. Un atceramies, ka finanšu tirgi ir forward-looking, kas nozīmē, ka finanšu tirgi atspoguļo tirgus dalībnieku nākotnes ekspektācijas.

Avots: FITI izpēte.


Vērts piebilst, ka ASV industriālā sektora P/E koeficienti 2021. un 2022. gadam ir augstāki nekā S&P 500 indeksam, citiem vārdiem, sektors tiek tirgots ar premium jeb ir "dārgāks" par S&P 500, kas nozīmē, ka tirgus dalībnieki ir gatavi maksāt vairāk par katru $1 peļņas, ko nopelna industriālā sektora uzņēmumi, salīdzinot ar S&P 500. Citiem vārdiem, katram $1 peļņas, ko nopelna industriālā sektora uzņēmumi, ir lielāka vērtība nekā S&P 500 indeksa uzņēmumiem kopumā.


Apkopojums


Lai arī ir noteiktas industrijas, kas līdz šim nav atjaunojušās no iepriekšējā gada korekcijas (skat. iShares ASV transportēšanas ETF - IYT), kopumā var secināt, ka finanšu tirgi jau "absorbēja" pašreizējo informāciju par problēmām ar piegādes ķēdēm. Savukārt mājsēdes un "lokdauni", ņemot vērā globālo COVID statistiku, gan var sagādāt problēmas un risk off situāciju tirgos.


Attiecībā uz ideju ģenerāciju, ir jādomā par nākotni - kāds var būt nākamais svarīgākais tirgus trends, problēma vai tendence, par kuru vēl neviens nerunā. Lieki piebilst, bet atbildes uz šo jautājumu mēdz ģenerēt idejas ar augstāko peļņas varbūtību.

 

Mēs ceram, ka mūsu raksti palīdz Jums nonākt pie kvalitatīvām treidinga un investīciju idejām, skaidrību par tekošo situāciju finanšu tirgus, pārliecību par savu pieeju finanšu instrumentu tirdzniecībā un vispārīgi labākām zināšanām par finanšu tirgiem un ekonomiku.

Šajā rakstā sniegto informāciju nevajadzētu uzskatīt par ieguldījumu konsultāciju un/vai kāda konkrēta instrumenta pirkšanas vai pārdošanas ieteikumu.


Mēs neesam "Copy Trading" u.tml. pakalpojumu sniedzējs. Mēs sniedzam apmācības un mēs zinām, ka vienīgais veids kā var gūt ilgtspējīgu un stabilu peļņu finanšu tirgus ir caur paša darbu.


Viennozīmīgi aicinām sazināties jebkādu jautājumu vai neskaidrību gadījumā.